Μονάδα Ευρωπαϊκών Ταμείων του Υπουργείου Εσωτερικών – Κενή θέση ενός (1) εργοδοτουμένου ορισμένου χρόνου 155 views

Η Μονάδα Ευρωπαϊκών Ταμείων του Υπουργείου Εσωτερικών ανακοινώνει ότι, σύμφωνα με τις πρόνοιες του περί της Ρύθμισης της Απασχόλησης Εργοδοτουμένων Αορίστου και Εργοδοτουμένων Ορισμένου Χρόνου στη Δημόσια Υπηρεσία Νόμου του 2016 [Ν. 70(I)/2016], γίνονται δεκτές αιτήσεις για απασχόληση ενός (1) εργοδοτουμένου ορισμένου χρόνου (Κλ. Α8, Α10 και All) ως Υπεύθυνο Έργων, για εκτέλεση έργου τακτής προθεσμίας. Η ανάγκη αφορά στη διαχείριση, παρακολούθηση και έλεγχο της υλοποίησης συγχρηματοδοτούμενων έργων από τα Ταμεία της Πολιτικής Συνοχής της ΕΕ, στη Μονάδα Ευρωπαϊκών Ταμείων του Υπουργείου Εσωτερικών, στο πλαίσιο του Προγράμματος Πολιτικής Συνοχής «ΘΑλΕΙΑ 2021-2027».

Α. Σημειώνονται τα εξής:

1. Με βάση τον υπό αναφορά Νόμο, τα άτομα που προσλαμβάνονται για έργα τακτής προθεσμίας δεν θα μετατρέπονται σε εργοδοτουμένους αορίστου χρόνου. Σημειώνεται ότι σε περίπτωση που τα συγχρηματοδοτούμενα έργα ολοκληρωθούν πριν τη λήξη της σύμβασης ή/και κατά την ετήσια αξιολόγησή του ο εργοδοτούμενος κριθεί ανεπαρκής, τότε τυγχάνουν εφαρμογής οι διατάξεις του περί Τερματισμού Απασχολήσεως Νόμου του 1967 έως 2022.

2. Το μισθολογικό κόστος για τον Υπεύθυνο Έργων θα χρηματοδοτηθεί από τα Ταμεία Πολιτικής Συνοχής της ΕΕ.

3. Η μισθοδοσία καθορίζεται σύμφωνα με το άρθρο 10 του περί Προϋπολογισμού Νόμου του 2023, Νόμου του 2022 και του Σχετικού Παραρτήματος – Μισθολογικές Κλίμακες του υπό αναφορά Νόμου.

4. Η διάρκεια εργοδότησης θα είναι για ένα (1) χρόνο με δικαίωμα ανανέωσης, σε ετήσια βάση, μέχρι το κλείσιμο του Προγράμματος Πολιτικής Συνοχής «ΘΑλΕΙΑ 2021-2027» (31/12/2029), εφόσον κατά την αξιολόγησή του ο εργοδοτούμενος ορισμένου χρόνου κριθεί επαρκής.

5. Ο εργοδοτουμένος ορισμένου χρόνου οφείλει να συμμορφώνεται προς τις υποχρεώσεις που απορρέουν από την εκάστοτε σε ισχύ οικεία νομοθεσία και τις σύμφωνες προς αυτή διοικητικές οδηγίες και εγκύκλιες διαταγές σε σχέση με τα καθήκοντα και τις υποχρεώσεις που ισχύουν αντιστοίχως για τους δημόσιους υπαλλήλους.

Β. Καθήκοντα και ευθύνες:

Τα καθήκοντα του Υπεύθυνου Έργων περιλαμβάνουν, μεταξύ άλλων, τα εξής:

1. Διαχείριση, παρακολούθηση και έλεγχο των έργων που συγχρηματοδοτούνται από τα Ταμεία Πολιτικής Συνοχής της ΕΕ και εμπίπτουν στην αρμοδιότητα της Μονάδας Ευρωπαϊκών Ταμείων του Υπουργείου Εσωτερικών.

2. Ετοιμασία σημειωμάτων, εκθέσεων επαλήθευσης, πρακτικών, διεκπεραίωση σχετικής με τα καθήκοντα αλληλογραφίας και τήρηση στατιστικών στοιχείων.

3. Ενημέρωση και επεξεργασία στοιχείων του Ολοκληρωμένου Πληροφοριακού Συστήματος για συγχρηματοδοτούμενα έργα των Ταμείων της Πολιτικής Συνοχής που εμπίπτουν στην αρμοδιότητα της Μονάδας Ευρωπαϊκών Ταμείων του Υπουργείου Εσωτερικών.

4. Εκτέλεση καθηκόντων αναφορικά με θέματα δημοσιότητας σε σχέση με τα έργα που συγχρηματοδοτούνται από τα Ταμεία Πολιτικής Συνοχής της ΕΕ και εμπίπτουν στην αρμοδιότητα της Μονάδας Ευρωπαϊκών Ταμείων του Υπουργείου Εσωτερικών.

5. Συνεργασία, συντονισμό και επικοινωνία με τους Δικαιούχους και άλλα αρμόδια τμήματα που εμπλέκονται στη διαχείριση και έλεγχο των συγχρηματοδοτούμενων έργων για την απρόσκοπτη υλοποίηση του Επιχειρησιακού Προγράμματος και επίτευξη των στόχων της ΕΕ.

6. Εφαρμογή της σχετικής με τα καθήκοντά του νομοθεσίας και των σχετικών ευρωπαϊκών κανονισμών των Ταμείων Πολιτικής Συνοχής. Μεταξύ άλλων, συμμόρφωση με τους εθνικούς και κοινοτικούς κανονισμούς εφαρμογής των Ταμείων Πολιτικής Συνοχής και ιδιαίτερα τους Κανόνες Επιλεξιμότητας Δαπανών.

7. Εκτέλεση οποιουδήποτε άλλου καθήκοντος του ανατεθεί σε σχέση με τη διαχείριση, παρακολούθηση και έλεγχο συγχρηματοδοτούμενων έργων.

Γ. (i). Απαιτούμενα προσόντα:

1. Πανεπιστημιακό δίπλωμα ή τίτλος ή ισότιμο προσόν αναγνωρισμένου πανεπιστημιακού ιδρύματος σε ένα από τα ακόλουθα θέματα ή συνδυασμό των θεμάτων αυτών:

Δημόσια Διοίκηση, Διοίκηση Επιχειρήσεων, Οικονομικές Επιστήμες, Πολιτικές Επιστήμες, Ευρωπαϊκές Σπουδές, Νομικά.

(Σημ.: Ο όρος «πανεπιστημιακό δίπλωμα ή τίτλος» καλύπτει και μεταπτυχιακό δίπλωμα ή τίτλο)

2. Απολυτήριο αναγνωρισμένης σχολής μέσης εκπαίδευσης με βαθμό ίσο ή μεγαλύτερο του 18.

3. Αποδεδειγμένη πολύ καλή γνώση της Ελληνικής και πολύ καλή γνώση της Αγγλικής γλώσσας. Η πολύ καλή γνώση της Ελληνικής και της Αγγλικής γλώσσας, διαπιστώνεται με βάση τα αποδεκτά τεκμήρια που κατέχει ο υποψήφιος και που απαιτεί η Επιτροπή Δημόσιας Υπηρεσίας.

4. Ικανότητα χρήσης ηλεκτρονικών υπολογιστών, ιδιαίτερα προγραμμάτων όπως το Microsoft Office (Word, Excel, Powerpoint, κλπ).

5. Οι αιτητές/αιτήτριες πρέπει να είναι πολίτες της Κυπριακής Δημοκρατίας ή πολίτες κράτους μέλους της Ευρωπαϊκής Ένωσης και να έχουν εκπληρώσει τις στρατιωτικές τους υποχρεώσεις ή να έχουν νόμιμα απαλλαγεί από αυτές.

6. Ακεραιότητα χαρακτήρα, οργανωτική και διοικητική ικανότητα, πρωτοβουλία, υπευθυνότητα και ευθυκρισία.

Γ. (ii). Επιπλέον προσόν:

1. Κατοχή μεταπτυχιακού διπλώματος ή τίτλου, που αποκτήθηκε από αναγνωρισμένο πανεπιστημιακό ίδρυμα, μετά από σπουδές διάρκειας ενός τουλάχιστον ακαδημαϊκού έτους, σε ένα από τα ακόλουθα θέματα:

Δ. (i). Κριτήρια αξιολόγησης των υποψηφίων και μοριοδότηση:

Α/Α ΚΡΙΤΗΡΙΑ ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗΣ ΜΟΡΙΑ
1. Πανεπιστημιακό δίπλωμα ή τίτλος ή ισότιμο προσόν αναγνωρισμένου ιδρύματος σε ένα από τα θέματα ή συνδυασμό των θεμάτων που καθορίζονται στα απαιτούμενα προσόντα (βλέπε παράγρ. Γ.(ΐ).1) Άριστα

Λίαν Καλώς Καλώς

8 μόρια

7 μόρια

6 μόρια

2. Απολυτήριο αναγνωρισμένης σχολής μέσης εκπαίδευσης με βαθμό ίσο ή μεγαλύτερο του 18. Τα μόρια θα εξαρτηθούν από τον ακριβή βαθμό απολυτηρίου, π.χ. αν ο βαθμός του απολυτηρίου είναι 18 θα δοθούν 18 μόρια, αν είναι 19,2 θα δοθούν 19,2 μόρια, κ.ο.κ.
3. Μεταπτυχιακό δίπλωμα ή τίτλος (τουλάχιστον ενός ακαδημαϊκού έτους) από αναγνωρισμένο πανεπιστημιακό ίδρυμα σε ένα από τα θέματα που καθορίζονται στα επιπλέον προσόντα (βλέπε παράγρ. Γ.(ίί).1) 3 μόρια

Δ. (ii). Σημειώσεις:

1. Σε περίπτωση υποψηφίων που ισοβαθμούν, για τον καθορισμό προτεραιότητας θα χρησιμοποιούνται τα πιο κάτω κριτήρια, με τη σειρά που εμφανίζονται:

α) Αναλυτική βαθμολογία πανεπιστημιακού διπλώματος ή τίτλου ή ισότιμου προσόντος αναγνωρισμένου ιδρύματος (δηλ. πρώτος/πρώτη σε σειρά προτεραιότητας κατατάσσεται αυτός/αυτή με την ψηλότερη βαθμολογία).

β) Ημερομηνία γέννησης με προτεραιότητα στον/στη μεγαλύτερο/η σε ηλικία αιτητή/αιτήτρια.

2. Υποψήφιοι που κατέχουν δύο ή περισσότερα πτυχία σε θέματα που εμπίπτουν στα απαιτούμενα (βλέπε παράγρ. Γ.(ί).1), θα λαμβάνουν τα μόρια που αντιστοιχούν στο πτυχίο με την υψηλότερη βαθμολογία.

3. Υποψήφιοι που κατέχουν δύο ή περισσότερα μεταπτυχιακά διπλώματα σε θέματα που εμπίπτουν στα απαιτούμενα (βλέπε παράγρ. Π(ii).1) θα λαμβάνουν το μέγιστο τα 3 μόρια που αντιστοιχούν στην κατοχή του ενός μεταπτυχιακού διπλώματος.

4. Διπλώματα ή Τίτλοι Σπουδών Σχολών και Ακαδημαϊκών Ιδρυμάτων Ανώτερης Εκπαίδευσης θα βαθμολογούνται ως πανεπιστημιακού επιπέδου, μόνο όταν συνοδεύονται από Πιστοποιητικό Ισοτιμίας που εκδόθηκε από το Κυπριακό Συμβούλιο Αναγνώρισης Τίτλων Σπουδών (ΚΥ.Σ.Α.Τ.Σ.).

Ε. Υποβολή αιτήσεων:

1. Οι ενδιαφερόμενοι θα πρέπει να συμπληρώσουν αίτηση στο ειδικό έντυπο «ΑΙΤΗΣΗ ΓΙΑ ΠΡΟΣΛΗΨΗ ΕΡΓΟΔΟΤΟΥΜΕΝΟΥ ΟΡΙΣΜΕΝΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΣΤΗ ΜΟΝΑΔΑ ΕΥΡΩΠΑΪΚΩΝ ΤΑΜΕΙΩΝ ΤΟΥ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟΥ ΕΣΩΤΕΡΙΚΩΝ», το οποίο βρίσκεται αναρτημένο στην ιστοσελίδα http://www.moi.gov.cy/MOI/eufundsunit.nsf, στις Πρόσφατες Δημοσιεύσεις.

2. Το έντυπο πρέπει να συμπληρώνεται και να σαρώνεται, ώστε να φέρει υπογραφή του αιτητή/αιτήτριας. Σαρωμένα πρέπει να αποστέλλονται και τα απαραίτητα πιστοποιητικά/τεκμήρια.

3. Οι αιτήσεις θα πρέπει να αποσταλούν μέσω e-mail στην ηλεκτρονική διεύθυνση: efu@moi.gov.cy, όχι αργότερα από τις 21 Ιουλίου 2023 και ώρα 2.00 μ.μ.

4. Εκπρόθεσμες αιτήσεις δεν θα γίνονται αποδεκτές και δεν θα αξιολογούνται.

5. Οι αιτήσεις πρέπει να συμπληρώνονται κατάλληλα και σε αυτές να καταγράφονται με ακρίβεια όλα τα ζητούμενα στοιχεία, τα οποία να τεκμηριώνονται με τα αναγκαία πιστοποιητικά ή άλλα τεκμήρια, τα οποία θα συνοδεύουν την αίτηση. Σε διαφορετική περίπτωση, οι αιτήσεις δε θα γίνονται αποδεκτές και την αποκλειστική ευθύνη θα φέρει ο/η αιτητής/αιτήτρια. Τα πρωτότυπα αποδεικτικά στοιχεία πρέπει να παρουσιαστούν, εφόσον αυτά ζητηθούν για έλεγχο.

6. Για περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να αποταθείτε στην ηλεκτρονική διεύθυνση efu@moi.gov.cy.

7. Μετά την ολοκλήρωση της αξιολόγησης των αιτήσεων που θα παραληφθούν, θα ετοιμαστεί Πίνακας υποψηφίων κατά σειρά προτεραιότητας, με βάση τα κριτήρια αξιολόγησης όπως αυτά περιγράφονται στην παρούσα προκήρυξη και ο οποίος θα έχει ισχύ μέχρι τις 31/12/2029. Σε περίπτωση διακοπής του συμβολαίου ενός επιτυχόντα, η θέση συμπληρώνεται από τους επιτυχόντες κατά σειρά κατάταξης στον σχετικό κατάλογο υποψηφίων.