Εθνική Αρχή Ηλεκτρονικής Υγείας – Θέση Λογιστή 192 views

Job Overview

ΕΘΝΙΚΗ ΑΡΧΗ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗΣ ΥΓΕΙΑΣ
ΘΕΣΗ ΛΟΓΙΣΤΗ ΕΘΝΙΚΗΣ ΑΡΧΗΣ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗΣ ΥΓΕΙΑΣ

Γίνεται δεκτή η υποβολή αιτήσεων για μια (1) κενή θέση Λογιστή για την Εθνική Αρχή Ηλεκτρονικής Υγείας. Η θέση είναι Πρώτου Διορισμού και Προαγωγής. Εγκεκριμένη

Μισθοδοτική Κλίμακα: Α9: €30.413, 31.880, 33.347, 34.814, 36.281, 37.748, 39.215, 40.682, 42.149, Α11: €40.525, 42.164, 43.803, 45.442, 47.081, 48.720, 50.359, 51.998, 53.637. Α12: €44.978, 47.080, 49.182, 51.284, 53.386, 55.488, 57.590, 59.692 (Συνδυασμένες Κλίμακες). Στη μισθοδοσία προστίθενται οι μισθολογικές αυξήσεις που προβλέπονται από τον νόμο και καταβάλλεται τιμαριθμικό επίδομα, σύμφωνα με το ποσοστό που εγκρίνεται από την Κυβέρνηση από καιρό σε καιρό.

Η δημοσίευση της θέσης γίνεται ύστερα από Απόφαση του Υπουργικού Συμβουλίου και τη μετέπειτα γραπτή συγκατάθεση της Κοινοβουλευτικής Επιτροπής Οικονομικών και Προϋπολογισμού, για εξαίρεσή της από τις πρόνοιες των περί Απαγόρευσης Πλήρωσης Κενών Θέσεων στο Δημόσιο και στον Ευρύτερο Δημόσιο Τομέα (Ειδικές Διατάξεις) Νόμων του 2013 έως 2017.

Σύμφωνα με το Σχέδιο Υπηρεσίας της θέσης, τα καθήκοντα και οι ευθύνες καθώς και τα απαιτούμενα προσόντα έχουν ως εξής:

2. Καθήκοντα και ευθύνες:
1. Σύμφωνα με οδηγίες, αναλαμβάνει την εκτέλεση καθηκόντων σχετικά με τις αρμοδιότητες του τομέα στον οποίο θα τοποθετηθεί και προς τούτο είναι υπεύθυνος να –
(α) Τηρεί ή/και εποπτεύει την ετοιμασία οικονομικών και λογιστικών καταστάσεων και αναφορών των εξωτερικά ή/και εσωτερικά χρηματοδοτούμενων έργων στη βάση γενικών και ειδικών οικονομικών διατάξεων της Νομοθεσίας όπως προνοείται από τη σχετική Νομοθεσία, Κανονισμούς, Οδηγίες και εγκυκλίους,
(β) διεξάγει ή/και επιβλέπει τον έλεγχο λογαριασμών ειδικών ερευνών και μελετών και τηρεί τα αναγκαία μητρώα,
(γ) ετοιμάζει σημειώματα, υπομνήματα και εκθέσεις, υποβάλλει εισηγήσεις, διεκπεραιώνει τις αποφάσεις που λαμβάνονται και διεξαγάγει τη συνεπαγόμενη αλληλογραφία,
(δ) μεριμνά για τη διασφάλιση και τη διαφύλαξη των περιουσιακών στοιχείων της Αρχής.
2. Είναι υπεύθυνος για την προετοιμασία του ετήσιου προϋπολογισμού της Αρχής με σχετική απόφαση του Διευθυντή.
3. Συμβουλεύει, διεξάγει μελέτες και υποβάλλει εισηγήσεις για τρόπους διαχείρισης εξόδων/εσόδων και μείωσης των εξόδων και αύξηση των εσόδων της Αρχής και για άλλα θέματα που εμπίπτουν στις αρμοδιότητες του.
4. Εκπροσωπεί την Αρχή όπου του ανατεθεί με σχετική απόφαση του Προέδρου του Διοικητικού Συμβουλίου.
5. Μεριμνά για τη συνεχή εκπαίδευση και κατάρτιση του ιδίου και του προσωπικού χαμηλότερης κλίμακας/ βαθμίδας.
6. Εκτελεί οποιαδήποτε άλλα καθήκοντα του ανατεθούν .

3. Απαιτούμενα προσόντα:
(1) Μέλος οποιουδήποτε σώματος ελεγκτών αναγνωρισμένου από το Υπουργικό Συμβούλιο, σύμφωνα με τις διατάξεις του περί Ελεγκτών Νόμου.
(2) Πανεπιστημιακό δίπλωμα ή τίτλος ή ισότιμο προσόν στη Λογιστική ή συναφές με τη Λογιστική θέμα.
(Σημ.: Ο όρος «πανεπιστημιακό δίπλωμα ή τίτλος» καλύπτει και μεταπτυχιακό δίπλωμα ή τίτλο).
(3) Ακεραιότητα χαρακτήρα, οργανωτική και διοικητική ικανότητα, πρωτοβουλία, υπευθυνότητα και ευθυκρισία.
(4) Πολύ καλή γνώση της Ελληνικής γλώσσας και της Αγγλικής ή της Γαλλικής ή της Γερμανικής γλώσσας.

Σημειώσεις:
(1) Ανάλογα με τις ανάγκες της Αρχής, το προσωπικό θα τυγχάνει ειδικής εκπαίδευσης και θα παρακολουθεί επιμορφωτικά μαθήματα και μετεκπαιδεύσεις σχετικά με τα καθήκοντά του.
(2) Οι υποψήφιοι θα πρέπει να επιτύχουν σε γραπτή εξέταση. Ειδικότερα, οι πιο πάνω θέσεις διέπονται από τις πρόνοιες των περί Αξιολόγησης Υποψηφίων για Διορισμό στη Δημόσια Υπηρεσία, Νόμων του 1998 έως 2018.
Περαιτέρω πληροφορίες για τη γραπτή εξέταση, τον τόπο και τον χρόνο διεξαγωγής της θα αποσταλούν στους υποψήφιους αργότερα.
(3) Κατόπιν απόφασης του Διοικητικού Συμβουλίου της Αρχής, θα κληθεί σε προφορική εξέταση, με βάση τη σειρά επιτυχίας στη γραπτή εξέταση, αριθμός υποψήφιων, που πληροί τα απαιτούμενα προσόντα του Σχεδίου Υπηρεσίας των θέσεων, ίσος με τον τετραπλάσιο αριθμό των δημοσιευμένων κενών θέσεων. Σε περίπτωση που ο αριθμός των επιτυχόντων είναι μικρότερος από τον τετραπλάσιο των δημοσιευμένων κενών θέσεων θα κληθούν σε προσωπική συνέντευξη όλοι όσοι έχουν επιτύχει. Η κατοχή των γλωσσών στο απαιτούμενο επίπεδο θα πρέπει να τεκμηριώνεται από τους υποψηφίους είτε μέσω αποδεκτών τεκμηρίων είτε μέσω εξετάσεων μέχρι την ημερομηνία λήξης της υποβολής των αιτήσεων. Κατάλογος των αποδεκτών για σκοπούς της πλήρωσης της παρούσας θέσης «Τεκμήριων Γνώσης Γλωσσών» υπάρχει αναρτημένος στην ιστοσελίδα της Επιτροπής Δημόσιας Υπηρεσίας (www.psc.gov.cy).

4. Γενικές Προϋποθέσεις Διορισμού
Κανένα πρόσωπο δεν διορίζεται στην Αρχή εκτός εάν-
(α) Είναι πολίτης της Δημοκρατίας ή πολίτης άλλου κράτους μέλους, νοουμένου ότι δεν πρόκειται για θέση η οποία συνεπάγεται άμεση ή έμμεση συμμετοχή στην άσκηση δημόσιας εξουσίας και στη διαφύλαξη των γενικών συμφερόντων του κράτους,
(β) έχει συμπληρώσει την ηλικία των δεκαεπτά (17) ετών και, νοουμένου ότι πρόκειται για πολίτη της Δημοκρατίας, έχει εκπληρώσει τις στρατιωτικές του υποχρεώσεις ή έχει απαλλαγεί νομίμως από αυτές:
i. Νοείται ότι, εφόσον πρόκειται για πολίτη της Δημοκρατίας που έχει απαλλαγεί νομίμως από τις στρατιωτικές του υποχρεώσεις για λόγους υγείας, το πρόσωπο αυτό παραπέμπεται από το Συμβούλιο σε ιατροσυμβούλιο, το οποίο αποφαίνεται κατά πόσο είναι κατάλληλο από πλευράς υγείας για τη θέση στην οποία θα διοριστεί. Το εν λόγω ιατροσυμβούλιο διορίζεται από τον Υπουργό Υγείας και συγκροτείται από τρία μέλη, η ειδικότητα των οποίων καθορίζεται από αυτόν.
ii. Νοείται περαιτέρω ότι, πολίτης της Δημοκρατίας που έχει απαλλαγεί νομίμως από τις στρατιωτικές υποχρεώσεις υποβάλλει στο Διοικητικό Συμβούλιο πιστοποιητικό στρατολογικής κατάστασης στο οποίο εμφαίνονται όλες οι στρατολογικές μεταβολές του, ο τύπος και το περιεχόμενο του οποίου καθορίζονται από τον Υπουργό Άμυνας, σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 63 του περί Εθνικής Φρουράς Νόμου,
(γ) κατέχει τα απαιτούμενα προσόντα που καθορίζονται στο σχέδιο υπηρεσίας για τη θέση στην οποία πρόκειται να γίνει ο διορισμός,
(δ) δεν καταδικάστηκε για αδίκημα σοβαρής μορφής που ενέχει ηθική αισχρότητα ή έλλειψη τιμιότητας,
(ε) δεν έχει απολυθεί ή δεν έχουν τερματισθεί οι υπηρεσίες του στο παρελθόν από την Αρχή ή τη Δημόσια Υπηρεσία ή οποιαδήποτε υπηρεσία ή νομικό πρόσωπο δημοσίου δικαίου της Δημοκρατίας ή της Ευρωπαϊκής Ένωσης ή οποιουδήποτε άλλου κράτους μέλους για πειθαρχικό παράπτωμα,
(στ) πιστοποιείται από κυβερνητικό ιατρικό λειτουργό ως κατάλληλος από πλευράς υγείας γι’ αυτή τη θέση, ύστερα από ιατρική γνωμάτευση.

5. Υποβολή Αιτήσεων
(1) Αιτητές οι οποίοι καλύπτονται από τις πρόνοιες του περί Πρόσληψης Ατόμων με Αναπηρίες στον Ευρύτερο Δημόσιο Τομέα (Ειδικές Διατάξεις) Νόμου, καλούνται όπως το δηλώσουν στην αίτησή τους. Η αίτηση πρέπει να συνοδεύεται με βεβαίωση ή/και πιστοποιητικά των θεραπόντων ιατρών του υποψηφίου.
(2) Οι αιτήσεις πρέπει να υποβληθούν στο ειδικό έντυπο της Αρχής με τίτλο «Αίτηση για Διορισμό ή Προαγωγή σε θέσεις Πρώτου Διορισμού ή Πρώτου Διορισμού και Προαγωγής στην Εθνική Αρχή Ηλεκτρονικής Υγείας».
Οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να εξασφαλίσουν τα έντυπα αιτήσεων από την ιστοσελίδα της Αρχής ακολουθώντας τον σύνδεσμο www.neha.gov.cy
(3) Αιτήσεις θα πρέπει να υποβληθούν μόνο μέσω ηλεκτρονικού ταχυδρομείου στη διεύθυνση chair@neha.gov.cy, με την ένδειξη «Αίτηση για Διορισμό στη θέση Λογιστή ΕΑΗΥ, Ονοματεπώνυμο Υποψηφίου», το αργότερο μέχρι τις 31/3/2023 και ώρα 2:00 μ.μ.
(4) Στην αίτηση επισυνάπτεται επίσημο πιστοποιητικό γεννήσεως, καθώς και αντίγραφα πιστοποιητικών των ακαδημαϊκών και άλλων προσόντων των αιτητών, περιλαμβανομένων βεβαιώσεων για την προηγούμενη πείρα.
(5) Η ορθή συμπλήρωση της αίτησης συνιστά αποκλειστική ευθύνη των υποψηφίων. Μόνο εμπρόθεσμες και δεόντως συμπληρωμένες αιτήσεις λαμβάνονται υπόψη για την πλήρωση κενών θέσεων.
(6) Όλες οι αιτήσεις θα θεωρηθούν άκρως εμπιστευτικές και θα τύχουν απόλυτης εχεμύθειας.
(7) Σημειώνεται ότι η Αρχή θα επικοινωνεί με τους υποψηφίους μέσω ηλεκτρονικού ταχυδρομείου. Επομένως, είναι απαραίτητο όπως κάθε υποψήφιος συμπληρώσει την ηλεκτρονική του διεύθυνση στην «Αίτηση για Διορισμό ή Προαγωγή σε θέσεις Πρώτου Διορισμού ή Πρώτου Διορισμού και Προαγωγής στην Εθνική Αρχή Ηλεκτρονικής Υγείας».
(8) Οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να ζητούν περισσότερες πληροφορίες από την Αρχή, στο τηλέφωνο 22605576.